Соціальна стигматизація (від грец. тавро, клеймо) — негативне виділення суспільством індивіда, явища, або соціальної групи за якоюсь ознакою з відповідним стереотипним набором соціальних реакцій на цього індивіда (або представників соціальної групи). На стигматизацію впливають забобони, ідеологеми, які історично встановилися у конкретному суспільстві та стали частиною їхнього світогляду. При цьому певні характеристики індивіда не беруться до уваги (Вікіпедія).
Отже, уявімо людину, хвору на цукровий діабет або
пневмонію. Як часто Ви чуєте, що хтось соромиться сказати, що хворіє, бо боїться почути щось на кшталт:
“це не серйозно”,
“досить вдавати з себе слабкого і немічного”,
“інсулін це для слабких духом людей”,
“та це просто лінь ти не хворий/ра, ну і що, що ти погано почуваєшся й обстеження підтверджує діагноз, це просто слабкість і лінь, а не хвороба”,
“Боже, тільки нікому не кажи, що ти хворієш на …, це ж ганьба”,
“навіщо тобі ті антибіотики ти що без них не можеш, ще станеш наркоманом. Краще попий травки-муравки”,
“просто візьми себе в руки”,
“просто варто позитивніше ставитись до всього, хіба це проблема”…..
Такі реакції на соматичні хвороби, тобто хвороби тіла є скоріше виключенням, а не правилом. Якщо ж мова, наприклад про депресію, тривожний розлад та інші психічні захворювання то таке знецінення та стигматизація є широко розповсюджені у нашому суспільстві. Хоча психічні розлади є так само хворобами, як і соматичні, тому потребують профілактики та лікування. Найбільш вдалим лікуванням є комбінація психотерапії, медикаментів та зміни способу життя. Профілактика включає психогігієну. Замовчування та ігнорування такого роду проблем, тільки погіршує стан, псує якість життя і зменшує шанси на одужання.
Іноді людина вирішує розпочати процес лікування, але нав’язливі поради та втручання осіб, які не мають жодного відношення до діагностики та лікування психічних розладів, змушують засумніватися в серйозності проблеми й необхідності лікування. Хворий на депресію чи інший психічний розлад, вирішує, що може дійсно, він просто погана людина, яка не справляється…. і надягає соціально прийнятну маску веселості, безтурботності, мовчазності, що веде в до подальшого поглиблення проблем, а іноді має катастрофічні наслідки.
Дуже часто чую від пацієнтів, що звертаються до мене на консультацію, що вони мали такий негативний досвід, і не одразу знайшли в собі сили розпочати нелегкий шлях лікування. Коли я запитую чи хотіли б вони якось змінити свій шлях, найчастіше чую у відповідь, що єдиною зміною на краще було б прийти до спеціаліста раніше.
То ж будьте свідомими та рішучими у розв’язанні власних проблем, зробіть перший крок до їх вирішення, записуйтесь на консультацію за телефоном +380985450322 (Viber, Telegram, WhatsApp)
У коментарях діліться власним досвідом, що на Вашу думку змушує людей таким чином реагувати на наявність розладів психіки та поведінки та бажання розв’язувати психологічні проблеми? Чи ви були жертвою знецінення та стигматизації?