Забобони та Обсесивно-компульсивний розлад

  • Автор запису:
  • Категорія запису:КПТ

okr   А чи знаєте Ви, як пов’язані віра в забобони та обсесивно-компульсивний розлад?
Згадаємо деякі широко відомі народні прикмети: не можна свистіти в будинку — це, безумовно, до безгрошів’я; якщо чорний кіт перетинає дорогу – краще повернути назад, бо не пощастить; перебігає дорогу заєць –  віщує халепи, тому мандрівникові краще повернути назад або змінити маршрут; якщо зустріч з зайцем сталася на автомобільній дорозі, то слід зупинитися, тричі обійти машину і тричі вголос прочитати молитву «Отче наш», щоб нейтралізувати погану прикмету; подивитися в дзеркало, якщо повертаєшся додому, щось забувши; присісти «на доріжку»; не передавати будь-що через поріг, щоб не втратити удачу поза межами оселі, зберегти свій захист від нечистої сили і так далі.

Здавалося б, що в цьому такого, якщо Ви вірите  у прикмети або робите певні ритуали для запобігання невдачі? Подумаєш, “плюнути через ліве плече тричі, щоб нічого страшного не сталося”. Насправді, не все так просто. Лише уявіть, а якщо такі ритуали Ви робите кожного дня, декілька раз, витрачаєте на це забагато часу, або якщо ігнорування ритуалів або нав’язливих думок викликає посилення тривоги, то це суттєво впливає на якість Вашого життя (запізнення на роботу чи на зустрічі, неможливість заспокоїтись без ритуалу або вийти з дому, дивні погляди сторонніх, які це бачать і т.д.). Такий стан називається невроз нав’язливих станів або обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

У людей, які страждають від ОКР, спостерігаються деякі спільні особливості мислення:

  1. Людина яка вважає, що думка про щось погане, наприклад, погану подію, означає збільшення імовірності  цієї події. Таким чином прирівнюючи думку до дії. Тобто, думці надається надмірне значення і відбувається змішування її з дією.
  2. Людина, яка передчуває небезпеку, вважає, що має діяти, бо інакше її можна звинувачувати за будь-які негативні наслідки. Тобто, людина відчуває гіпервідповідальність.
  3. Впевненість в здатності контролювати власні думки, доклавши значні зусилля.
  4. Сприймання помилки, як повної невдачі (краху).
  5. Впевненість, що має трапитись щось лихе або гіпероцінка загрози.
  6. Потреба 100%гарантії, що все зроблено правильно, а якщо цього немає – неможливість займатися своїми справами.

ОКР приносить дуже багато страждань та суттєво погіршує якість життя. Лікування цього захворювання є доволі успішним при застосуванні когнітивно-поведінкової терапії. Даний метод лікування допомагає позбутися симптомів розладу або взяти їх під контроль.

© Ганна Радченко, 2018

Цей запис має 2 коментар(-ів)

  1. Петро

    Цікаво, хотілося б продовження теми..

  2. Ann

    Вітаю, Петро. Дякую за коментар. Продовження на тематику ОКР буде. Про що саме Ви хотіли дізнатись більше?

Коментарі закриті.